Reklamy píš sem
Oddelovače na blog
Layout by Natynek

Všetko o mačičkách :-) 1. časť

25. srpna 2008 v 16:20 | SasQa |  Všetko o mačkách nájdeš tu
Kočky žijící divoce se dožívají v průměru 7 - 8 let. U doma chovaných koček je průměrná délka života 15 - 20 roků. Na věk působí několik faktorů - pohlaví kočky, životospráva, návyky a podobně. Podle statistik se kastrovaná zvířata dožívají delšího věku než nekastrovaná. Doma chované kočky se mohou dožít velmi vysokého věku, jsou známy případy extrémně starých koček až přes 30 let.


Mládí

Malá koťátka se rychle vyvíjejí. Dostatečně stará pro úplné odstavení a předání novým majitelům jsou ve věku 10 až 12 týdnů. Za tuto dobu se z bezbranného koťátka stane kotě schopné samostatného příjmu veškeré potravy a má zafixované základní hygienické návyky. Rovněž tak je již zvyklé na člověka a vytvořilo si vztah k jiným kočkám, případně jiným zvířatům. Ve věku tří měsíců se předtím úzkostlivě starostlivá matka přestává o koťata starat a nutí je k samostatnosti. V následujícím období koťata rychle rostou, jsou zvědavá a rychle se učí. Dotváří zbarvení srsti a v tomto období může dojít dočasné ztrátě harmonického růstu kočky (obdoba puberty u lidí). Ve věku 5 měsíců se koťatům mění zuby a jejich dětství končí završením pohlavní dospělosti. U kočky se projeví první říje a kocour začne značkovat své teritorium. Po tomto bouřlivém období růstu následuje dospělý věk, který se ve srovnání s lidmi projevuje pomalejším stárnutím.


Stáří

Kočky začínají stárnout pomalu po 10. roku svého života. Pokud netrpí nějakou chorobou, stáří se u nich nijak extrémně neprojevuje. Nejdříve se začnou projevovat problémy s chrupem, ve větší míře se objevuje zubní kámen, oslabuje se zrak, sluch a čich. Kočky pomalu ztrácejí sílu a více pospávají. Staré kočky jsou více citlivé na změnu prostředí a jiné stresové situace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Koľko častí je na mojom blogu v rubrike "Všetko o mačkách"?

1 časť
2 časti
3 časti
4 časti
5 častí
Ani jednu časť

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.